Instrukcja obsługi sterownika SOLDROG

1. Użycie zgodne z przeznaczeniem

Sterownik opisany w niniejszej instrukcji, przeznaczony jest do sterownia maszyną Zefir.

Producent nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem.

2. Zasady bezpiecznego użytkowania

Należy przeczytać wszystkie przepisy bezpieczeństwa i wszystkie instrukcje. Niestosowanie się do przepisów BHP i instrukcji może spowodować porażenie prądem, pożar i/lub ciężkie obrażania ciała. Należy zachować wszystkie przepisy bezpieczeństwa i instrukcję w celu użycia w przyszłości Nie można dopuszczać dzieci w pobliże miejsca pracy urządzenia. Osoby z wszczepionym rozrusznikiem, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem. Obsługa serwisowa oraz naprawy urządzenia mogą być prowadzone przez wykwalifikowany personel z zachowaniem warunków bezpieczeństwa pracy obowiązujących dla urządzeń elektrycznych.

Przeróbki we własnym zakresie mogą spowodować zmianę cech użytkowych urządzenia lub pogorszenie parametrów. Wszelkie przeróbki urządzania we własnym zakresie powodują nie tylko utratę gwarancji, ale mogą być przyczyną pogorszenia się warunków bezpieczeństwa użytkownika i narażenia użytkownika na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Niewłaściwe warunki pracy oraz niewłaściwa obsługa mogą spowodować uszkodzenie urządzenia i utratę gwarancji.

3. Zawartość zestawu

Poniższe elementy powinny znajdować się w zestawie

-sterownik

-instrukcja

4. Parametry techniczne sterownika

Kolor przewoduWartość
czerwony11-16 V
czarny2 W

5.Podłączenie zasilania sterownika

Kolor przewoduWartość
Czerwony przewód+ 12 V
Czarny przewód- GND

6.Bezpiecznik

Sterownik posiada zabezpieczenie w postaci bezzwłocznego bezpiecznika 50A (MTA MIDIVAL 50A) . Nie stosować bezpieczników paskowych.

7.Przyciski

NrOpis
AZwiększenie obrotów silnika
BZmniejszenie obrotów silnika
CWłączania/wyłączania wirnika. Po uruchomieniu wirnik będzie obracać się na poziomie wskazanym na wyświetlaczu. (zakres obrotów od 10 do 99)
DWłączenie/wyłączenie sterownika.
EZmniejszenie interwału uruchomienia wibratora
FZwiększenie interwału uruchomienia wibratora
GWłączania/wyłączaniu wibratora. 1. Wartość 0 - ciągłą wibracja. 2. Wartość z zakresu 1-99 – interwał pomiędzy uruchomieniami wibratora.
LED1Świeci światłem ciągłym. Zbyt niskie napięcie zasilania sterownika (Uz<10V).Sterownik może pracować niestabilnie.
LED1Miga wolno. Niskie napięcie zasilania (10V<Uz<11V). Sterownik powinien działać poprawianie.
LED1Wygaszona. Prawidłowe napięcie zasilania sterownika (11V<Uz<16,5V).
LED1Miga szybko. Zbyt wysokie napięcie zasilania sterownika (Uz>16,5V). Sterownik może ulec uszkodzeniu.
LED2Świecąca dioda informuje o uruchomionym wirniku
LED3Świecąca dioda informuje o uruchomionym wibratorze
SCR1Wyświetlacz wskazuję stopień obrotów talerza, przy włączanym silniku. 
SCR2Wyświetlacz wskazuję stopień otwarcia klapy, przy włączonym serwomechanizmie.

8.Pomiar napięcia

W celu wyświetlenia aktualnego napięcia należy jednocześnie nacisnąć przycisk A oraz B rys A strona i przytrzymać przez 2 sekundy. Na wyświetlaczu A oraz B zostanie wyświetlone napięcie. Jeżeli przykładowo na wyświetlaczu A zostanie wyświetlana wartość 14 a na wyświetlaczu B 40 napięcie wynosi 14,40 V .

9.Alarmy

W trakcie pracy sterownika może wystąpić alarm spowodowany np. zablokowaniem wirnika lub przekroczeniem dopuszczalnej temperatury pracy urządzenia. Informacja o alarmie wyświetlana jest na wyświetlaczach urządzenia oraz sygnałem dźwiękowym.
Po wystąpieniu alarmu należy sprawdzić czy wirnik nie został zablokowany. Przed ponownym uruchomieniem sterownika należy odczekasz około 5min.

10. Ostrzeżenia

Po każdym użyciu maszyny należy bezwzględnie opróżnić zbiornik z pozostałej soli. Uruchomienie urządzenia przy zablokowanym wirniku może prowadzić do uszkodzenia sterownika.

11. Przycisk bezpieczeństwa

Przycisk bezpieczeństwa
Na obudowie sterownika znajduje się czerwoni przycisk bezpieczeństwa. W razie wystąpienia usterki w trakcie pracy urządzenia należy niezwłocznie wcisnąć przycisk.

12. Uruchomienie sterownika

1.Sprawdzić ogólny stan maszyny SALTDROG, sterownika, przewodów sterujących, zasilających i ich izolacji.
2. Należy sprawdzić czy talerz wirnika swobodnie się obraca i czy nie jest zablokowany przez ciała obce znajdujące się w zasobniku soli.
2. Połączyć 2 przewody łączące sterownik z urządzeniem za pomocą żółtych złącz XT60 oraz XT90.
3. Po uprzednim odłączeniu akumulatora podłączyć przewody zasilające sterownik do klem akumulatora pojazdu zaczynając od przewodu czerwonego(+), na którym znajduje się bezpiecznik, następnie należy podłączyć przewód czarny(masę). Dokładnie w tej samej kolejności należy podłączyć klemy do akumulatora. Nie należy podłączać przewodów w odwrotnej kolejności gdyż można doprowadzić do zwarcia akumulatora co w konsekwencji może doprowadzić do jego wybuchu, a nawet pożaru pojazdu. Czerwony przewód podłączamy do bieguna dodatniego(+), czarny przewód do bieguna minusowego(-) akumulatora. Połączenie przewodów zasilających z akumulatorem musi być pewne gdyż natężenie prądu płynącego w obwodzie zasilania może wynosić nawet kilkadziesiąt amper. Słabe połączenie przewodów zasilający do klem akumulatora może powodować znaczne spadki napięcia zasilania sterownika oraz do wzrostu temperatury tych połączeń podczas pracy. W konsekwencji doprowadzi to do błędnej pracy sterownika.
4. Po sprawdzeniu poprawności połączeń przewodów zasilających i sterujących można uruchomić sterownik wykonując lekki obrót grzybkowego wyłącznika bezpieczeństwa w lewo. Grzybkowy wyłącznik bezpieczeństwa musi być w pozycji nieuruchomionej (dźwignia wyłącznika nie jest wciśnięta).
5. Uruchomić sterownik przyciskiem wł/wył (D)
6. W celu rozpoczęcia pracy uruchomić silnik rozrzucający sól przyciskiem (C) oraz ustawić jego PRĘDKOŚĆ. W razie konieczności korzystamy z opcji wibratora.
7. W celu wyłączenia sterownika należy wcisnąć przycisk (D) co doprowadzi do przejścia sterownika w tryb standby. Całkowite odłączenie zasilania sterownika można wykonać za pomocą wyłącznika bezpieczeństwa. W razie dłuższej przerwy pracy urządzenia sterownik należy wyłączyć wyłącznikiem bezpieczeństwa lub całkowicie odłączyć od źródła zasilania, a sam sterownik należy zabezpieczyć przed złymi warunkami atmosferycznymi.
PO ZAKOŃCZONEJ PRACY BEZWZGLĘDNIE NALEŻY SPRAWDZIĆ ZASOBNIK SOLI. ZABRANIA SIĘ POZOSTAWIANIA SOLI W ZASOBNIKU. ZASTYGNIETA SÓL MOŻE DOPROWADZIĆ DO CAŁKOWITEGO USZKODZENIA MASZYNY, SILNIKA I STEROWNIKA. PRACA Z ZABLOKOWANYM TALERZEM ROZRZUCAJCYM MOŻE DOPROWADZIĆ DO POŻARU POJAZDU.
W przypadku nie możliwości uruchomienia sterownika należy sprawdzić czy bezpiecznik na przewodzie zasilającym jest sprawny oraz czy wyłącznik bezpieczeństwa nie jest wciśnięty.

13. Czyszczenie i konserwacja

Stopień ochrony tego urządzenia to IP 51. Planując konserwacje urządzenia należy brać pod uwagę intensywność i warunki eksploatacji. Prawidłowe korzystanie z urządzenia i regularna konserwacja pozwolą zbędnych zakłóceń i przerw w pracy. Wszystkie prace konserwacyjne należy przeprowadzić po odłączeniu urządzania od zasilania.

14. Przechowywanie

Urządzenie powinno być przechowywane w suchym i wentylowanym miejscu niedostępnym dla dzieci. Zaleca się przechowywać urządzenie wyczyszczone.

15.Gwarancja

Producent urządzenia zapewnia pełny serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny.

Urządzenie jest zabezpieczony dwoma plombami bezpieczeństwa. Usunięcie lub zniszczenie plomb skutkuje utratą gwarancji.